14 жовтня - три величних свята

 

14 жовтня - три величних свята
На 14 жовтня припадає одразу три величних свята ‒ День Козацтва, свято Покрови Пресвятої Богородиці та День захисника Вітчизни.

День козацтва

Українське козацтво має довгу уславлену історію. Перші офіційні згадки про козаків можна знайти ще у 1492 році. Саме тоді запорожці нанесли нищівну поразку турецькій воєнно-морській галері і визволили з полону своїх побратимів. Ось з цієї розповіді і починаються літописи про мужні подвиги і легендарні походи козаків.

Відомо, що свято Покрови було на Січі найвеличнішим. Козаки вважали Пресвяту Богородицю своєю заступницею і захисницею, і вірили в її силу. Саме 14 жовтня (за старим календарем 1 жовтня) відбувалась Велика Рада, чи як її ще називали Козацька Рада. В цей день обирали отамана і вирішували, як жити на наступний рік.

З часом свято отримало ще одну назву – Козацька Покрова. А в Україні з 1999 року 14 жовтня офіційно відзначають День козацтва.

Свято Покрови Пресвятої Богородиці

День Покрови – одне зі знаменних християнських свят.

Коли у десятому столітті на Візантію напали сарацини і намагались захопити Царгород, захисники міста у відповідь на свої молитви побачили Пресвяту Богородицю, що зняла з голови покрову і розпростерла над ними. Загарбники відступили. Царгород вистояв. З тих часів Пресвяту Богородицю шанують, люблять і звеличують.

Так, на честь Покрови в Україні побудовано багато храмів: Покровський собор у Харкові, Церква Покрови Пресвятої Богородиці на Подолі, Свято-Покровський кафедральний собор у Рівному, Свято-Покровська церква у Батурині. Також ім’я святої звеличили у назвах селищ і вулиць.

Як і кожне релігійне свято, Покрова має свою дохристиянську природу, тісно пов’язану з сільськогосподарським календарем. Адже саме від роботи на землі залежало тодішнє життя селян.

Вважалось, що до Покрови слід завершити усі польові роботи, адже саме в цей день земля вкривається першим снігом. Казали, що 14 жовтня осінь зустрічається з зимою.

На Покрову розпочиналось навчання у школах, а дівчата готувались до весілля. Недарма шуткували: «Прийшла Пречиста – несе старостів нечиста».

Пора весіль і гулянь тривала аж до початку Різдва. Взагалі, свято Покрови завжди було дівочим днем. Юні красуні звертались до Богородиці з проханням швидше зустріти судженого і вийти заміж.

 

День захисника Вітчизни

Починаючи з 2014 року, 14 жовтня набуло ще одного значення – українці святкують День захисника Вітчизни. Експерти з Українського інституту національної пам’яті прийшли до висновку, що це найкращий день для того, щоб вшановувати наших мужніх захисників.

Можливо це пов’язано ще й з тим, що 14 жовтня вважається днем створення Української повстанської армії (УПА), бійці якої боролися за свободу країни. Якби там не було, але з 2015 року це свято вважається всенародним і є червоним вихідним днем календаря.

 Создан 11 окт 2018